Divider

Сон Богородицы из белорусского мастерства 3

Ummanu

Команда форума
Регистрация:30 Сен 2014
Сообщения:6.436
Реакции:20
Баллы:38
Адрес: Москва
maxresdefault.jpg

Опочивала еси Пресвятая Богородица во святом граде Иерусалимском, Вифлиеме иудейском в марте месяце, и видела сон вельми страшен и чуден про сына своего Бога нашего Господа Иисуса Христа. Егда прииде к ней Господь наш Иисус Христос и рече к ней: "Мати моя возлюбленная и Пресвятая Богородица, спала еси и видела во сне, и повеждь ми." Рече к нему Пресвятая: "О сыне мой возлюбленный, сладкое мое чадо: спала еси во святом граде Вифлиеме и видела про тебя сына моего якобы за девять дней воскресения твоего воскресил в граде Иерусалиме друга четверодневнаго своего, праведного Лазаря, лежащего уже по гробе. А за восемь дней ехал во град Ерусалим на жребяти, и дети встречаху тебе с ветвями в руках и потстилаху ризы своя и кричаху осанна вышних, благословен грядый во имя Господне, царь израильский, сын Давидов. Вошедше же во град Ерусалим приидоша в церковь, созданную от премудраго Соломона, яже святая и святых, выгнав всех торгующих, показав им письмо то же и глаголюще им: "Дом мой дом молитвы, вы же его сотвористе вертепом разбойников." И вси видиша архиреи и книжницы жидовсти вознегодоваше на тя, совет сотвориша, яко тя поймати и убити. В среду же пред Пасхою послан бысть тобою, о сыне мой возлюбленный, во град Ерусалим для снедной купли один из учеников твоих и апостолов именем Иудо, который ношаше с собой ковчезец. Перейдя в то время к жидам, и сотвориша куплю о тебе, сыне мой возлюбленный, и поставя цену тридесять сребреников. В четверток же пред Пасхой был ты, сын мой возлюбленный, и Боже, в Вифапии паки и учини тайную вечерю со всеми учениками своими и апостолами своими, то Июдо бысть при тебе, а ты по веречи желая ученикам своим и апостолам ноги умыть, и аще приступи к Петру для умовения ног, то возглаголя: "Не умыеши ног моих во веки". Ты же рече: "Аще не умыю ног твоих, не имаши чести быть со мною в раю." Он же отвещав: "Не токмо нозе мои, но всего мя омый". После же сего быв ты, сын, пре граде, где взяша тебе жидове и ведоша вдвых ко архирею, связа руце и нозе, а на шею твою святую возложиша цеп железный, и начаша бити немилостиво мечами и писами и дреколием, и иными всякими орудиями, кто что имея в руках своих: и влачаху тебе, о сыне мой и Боже, по земли, быша. Бысть же во утрий день поведоша тебе, сладкое мое чадо, во град ко архирею Каифае и связа руцы твои святыя: они же жидове обретоша надвых Каиафу малы и велицы начаша тебе, о сыне мой возлюбленный, сладкое мое чадо, бити немилостиво и плеваху в лице твое святое, и во святыя уста твои, - и бысть горше перваго. И потом взяша они жидове тебе, сына моего и Бога, поведоша к понтийскому Пилату, угрозиша его, да распнется. Тогда Пилат вопрося: "Откуда еси ты и за что тебе приведоша ко мне на смерть?" - Ты же не ответствоваше ему ничего. "Мне ли ты не отвечаешь, знаешь что я имею власть тебе распять и отпустить?" Ты же рече к нему: "Не имаши власти надо мною не едины". Пилат же не обретает вины и хотяше утолити гнев жидовский и изыде к ним, хотяше пустить; они же жидове проклятые издалеча кричаху ему: "О господине Пилате, много медлиши, - распни, распни его!" Пилат же, хотя их укорити, рече к ним: "Царя ли вашего распну?" Они же рекоша: "Не имаши царя, токмо кесаря, или повелению кесареву противишися, он же царем нашим зовется, но и сыном Божиим себе нарицает, равняясь Богу." Тогда Пилат повелеле тебе, о сыне мой возлюбленный, за собою вести в притвор, вопрошаху тебе паки: "Кто еси ты? Почто тя жидове приведоша? Что ты за сло сотвори?" Ты же молча и не ответствоваше ему ничего. И паки Пилат вопроси тя трецицею: "Царь ли еси ты?" Ты же отвеща ему: Царство мое не бы с сего света; если бы царство мое с сего света, то бы слуги подвизалися за мя с беззаконными жидами." И паки Пилат вопрося на тя: "Сын ли еси Божий?" И оставя тя поиде к жидам, рече им: "Воистину не обретаю в нем вины, да отпущу его." Они же жидове возопиша, да распнет тя. Пилат же глаголя им: "Есть обычай вам, яко на всяк день праздника вашего от связанных отпущу". Они же дидове беззаконные возопиша к Пилату, да не отпустит его, но Варавву нам отпусти. Тогда Пилат воста от судилища хотя изыти, иудеи возопиша и гаголаша Пилату, да распнет тя. Тогда Пилат умы руцы свои пред всеми людьми и глагола: "Аз есьм чист от крови праведника сего и вы узрите". Они же беззаконные жидове возопиша гласом велиим: "Да будет кров его на нас и на чад наших во веки." Тогда Пилат повелеле ему мучиться. Воини же жидовстии снемша с тебе, о сыне и Боже мой, одеяния, одеющи тя в хламиду черменную и спретоша терновый венец вельми тесеп взложиша на главу твою святую, прошедше даже до мозга. И тогда истече кров и вода из пречистыя главы твоея множество. И биша тя в десную ланиту, глаголюще: "Радуйся царь иудейский". Потом на тя воини жидовстии с яростью биша, зело немилостиво, и вси прежния раны повредиша, а жидове стояше у врат пилатовых, вопияше: "Немедли, господине Пилате, властителю над Ерусалимом, распни его!" Пилат же, хотя их укорити: "Какая вам честь будет, яко царя вашего распну?" Жидове возопиша: "Распни его!" Жена Пилатова к мужу своему сице глаголя: "Не сотвори праведному сему ничего, много бо пострадах его ради нощи сея." Пилат же повелеле всадить в темницу, дондеже крест изготовить, после повеле к столбу привязать посреди двора своего, и биша тя немилостиво железом суковатым зело немилостиво, и преда тя воинам жидовстим, что восхотят да сотворять. Тогда они жидове изготовиша крест и взяша тя, о сыне мой возлюбленный; и от ран великих не мог крест нести: Проклятые жидове стретоша на пути некого киреянина, именем Симон, повелеша ему крест нести; тебе сына моего величаху и доведши до места возопиша: "Распни между двух разбойников". И един воин напоише губу оцтом и желчью свинной подая тебе на крест; и един приступи, копием прободе ребра, из коих изыде кров и вода, на исцелением и на спасение душам и телесам всего мира. Тогда же земля потресеся, солнце помрачеся, луна в кров обратися, камение распадеся, и завеса церковная раздирашеся, от верхнего края до нижнего; и бысть тьма по всей земли от шестаго часу до девятаго. И тогда они жидове ужасошася, многие же поклонишася, от того часу вероваша. Во утрий день прииде во град Ерусалим, Иосиф спроси тело твое у Пилата на погребение, и по снятии со креста, Иосиф с Никодимом тело твое в святую плащаницу чисту обвив, воньми помаза, во гроб новом положи. Пилат же повелеле ко гробу твоему, Спасову, приставить стражу и камень привалить зело велик, и печать положиша. Ты же, сыне мой, в полунощи из гроба восташе, сниде во ад, врата медныя сотри, двери железныя сломи, диавола связа, рукописание адамово раздодра, - Адам возвася, клятва потребися, Ева свободися, ад из ада свободи."

Тогда рече к ней Господь наш Иисус Христос: "О мати моя возлюбленная, Пресвятая Мария, воистину сон твой вельми страшен и дивен зело".

Аще который человек сей сон при себе держать будет с верой в чистоте, к тому человеку не прикоснется никакая напасть. Аще который человек с собой сон сей возьмет, тому человеку путь сит и корыстен будет, и избавлю и защищу от всякаго неправеднаго нападения. Аще который человек в доме своем лист сей при себе держать будет, прочитает или станет слушать, то к тому дому не прикоснется ни огнь, ни жупел, ни тать, ни разбойники, никакая напасть, и будет в том доми опочивать Дух Святый и благодать Божия во веки. Тому же человеку на водах будет тихое плавание, не повредят ему ни ветры буйные, ни волны морския, и будет с ним благодать Божия, в торгах прибыток, в судах и приказах защищение и всякое правосудие. Аще который человек сон сей при смерти воспомянет, или прочитает, тот человек аще бы имел грехов яко в море песку, в воде рыб, или яко на небе звезд, или на древе листьев, или на земле трав, - вся ему отпускаются и Царствие Небесное готовится; и избавлен будет муки вечныя, огня неугасимаго и червей неусыпучих, тьмы кропечныя, ада преисподняго; возьмут душу его ангелы Божии, понесут прямо в рай, ко святому Авраму, Исаку, Иакову. Аще которая жена беременная будет, и сей лист при себе держать будет, - легко родит, и даст ей Бог здравие и мирное житие. Сей лист который человек на войне при себе держать будет, тот человек избавлен будет меча и всякия смерти. Аще который человек сей лист переписывает, из дому в дом передает, тот человек получит грехов отпущение. Сей лист найден пред образом архистратига Михайла у Гроба Господня, в святом граде Ерусалимском. Аще который человек сон сей Пресвятой Богородицы почитает и верует, тот человек избавлен будет от всяких мук и будет с ним благодать Божия во веки веков. Аминь.
<i>
</i>
 

Putnyk

Well-Known Member
Регистрация:14 Окт 2014
Сообщения:987
Реакции:0
Баллы:16
Адрес: ✡Млечный Путь✵
Благодарю Вас,уважаемый Ummanu за продолжение темы о Снах Богородицы из белорусского мастерства.
 

Gamlet

Well-Known Member
Регистрация:16 Июн 2013
Сообщения:1.198
Реакции:1
Баллы:38
Благодарю Вас,за чудесный Сон Богородицы.
 

ЕваБраун

Well-Known Member
Регистрация:19 Июн 2017
Сообщения:379
Реакции:0
Баллы:16
Возраст:106
Уважаемый Модератор Ummanu здравствуйте, благодарю за Сон Богородицы и продолжение сей темы, Сон понравился.
 

kakady

Well-Known Member
Регистрация:3 Ноя 2015
Сообщения:2.540
Реакции:2
Баллы:36
Возраст:66
Благодарю Вас, Ummanu , за Сон Богородицы 3.
 

spiridonpasechnik

Well-Known Member
Регистрация:18 Фев 2014
Сообщения:5.072
Реакции:0
Баллы:36
Благодарю Вас, уважаемый Ummanu за Сон Богородицы.
С уважением к Вам.
 
Divider

Personalize

Сверху Снизу